01 - Úvod
Nezmyselný nadpis? Možno. Ak si však uvedomíme, že na to aby sme prežili dnešný a každý ďalší deň robíme nespočítateľne veľa podvedomých úvah, rozhodnutí a krokov k tomu aby sme eliminovali riziká, ktoré nás ohrozujú na zdraví, v oblasti vlastnej fyzickej bezpečnosti či idete pešo alebo autom do práce, domov. Čas ktorý žijeme ponorení v technológiách a obklopení nimi, nám dáva falošný pocit bezpečia. Bezpečia, že všetko funguje, lebo spoľahlivosť technológií je naozaj vysoká. Áno je.
Ale každodennou úvahou musí byť aj to či každý na svojom mieste vykonal všetko pre bezpečnosť ktorú vie ovplyvniť, alebo to má dokonca za povinnosť, aj keď nie vždy napísanú v náplni práce. Bezpečnosť technológií začína v ich riadení, riadenie je zabezpečené naprogramovanými krokmi, činnosťami, procesmi jednoducho softvérom a nikto sa nad tým ani nezamyslí. Ani nemusí pokiaľ všetko funguje.
Tí šikovnejší si však položia otázku čo keby sa niečo stalo, čo ak by bola chyba v softvéri, vieme, že to nie je až taký problém. Vzhľadom na to, že dnes, myslené v posledných rokoch, sa nahrádzajú zariadenia, ktoré fungujú dobre a spoľahlivo na základe iba fyzikálnych zákonov, sofistikovanými riešeniami, minimálne sa pridáva riadiaca jednotka, ktorá sa pokazí rýchlejšie ako samotné fyzické zariadenie. Ak odhliadneme od predošlého popisu, na ktorý sa možno najviac hodí pračka alebo výťah, je nám jasné, že softvéru bude len viac a viac, a to pre dobro väčšiny vecí, pre vyššiu efektivitu, pre ľahší možno aj šťastnejší život.
Dlhý úvod? Možno. Smeruje ale k tomu, že riziko výpadku čohokoľvek sa zvyšuje percentom softverizácie (možno nový slovný tvar), a ak do toho pridáme cielené aktivity s úmyslom uškodiť, alebo chyby spôsobené ľudským faktorom, tak bezpečnosť je dnešnou každodennou témou, hlavne v oblasti Informačných technológií, správy serverov, aplikácií a dát.
Viac nformácií ktoré sa vám môžu hodiť nájdete po prihlásení na it-portal.sk